رد کردن لینک ها

آستان قدس رضوی باید در تحقق «جهش تولید» و حمایت از بخش خصوصی پیشران باشد

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام و المسلمین احمد مروی در دیدار مدیران بخش‌های اقتصادی آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی انجام شد، با تأکید بر اینکه این نهاد به هیچ عنوان به دنبال سوداگری نیست، ابراز کرد: اولویت نخست آستان قدس در حوزه اقتصادی رفع نیاز‌های کشور و مردم است و کسب سود در مرحله بعدی قرار دارد.
وی افزود: قاعدتا بخش خصوصی ریسک پذیر نیست و نگاه اقتصادی دارد، اما ما باید منافع مردم و کشور را مدنظر داشته باشیم و در عرصه‌هایی که نفع آن برای جامعه است، ریسک پذیر باشیم.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با بیان اینکه آستان قدس رضوی باید پیشران باشد، به این معنا که در تولید محصولات مهم برای کشور ریسک پذیر بوده و راه را برای بخش خصوصی باز کند، اظهار کرد: ما نباید رقیب بخش خصوصی باشیم و در حوزه‌هایی که بخش خصوصی امکان ورود ندارد، وارد شویم. اگر بخش خصوصی نیز خواست در حوزه‌ای وارد شود، باید راه را برای آن‌ها باز کنیم.

* آستان قدس با بخش خصوصی رقابت نخواهد کرد
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه به هیچ وجه نباید با بخش خصوصی رقابت کنیم، ابراز کرد: اگر بخش خصوصی می‌تواند کاری را انجام دهد، ما نباید خود را رقیب بخش خصوصی بدانیم و به دنبال تصدی گری باشیم، باید در عمل به بخش خصوصی اثبات کنیم که آستان قدس رضوی رقیب شما نیست.
وی بر لزوم پرهیز از تصدی‌گری آستان قدس رضوی تأکید و اظهار کرد: ما بدنبال تصدی‌گری نیستیم، اما از تولید کننده‌های خرد و کوچک حمایت خواهیم کرد، ما باید از تولید کنندگان حمایت و تجربه و دانش خود را به آنها منتقل کنیم و بکوشیم مواد اولیه و بازار فروش را برای محصولات آنها فراهم آوریم.

*  مصرف کالای ایرانی در تمام بخش‌های آستان قدس رضوی
حجت الاسلام والمسلمین مروی مصرف کالای داخلی در راستای حمایت از تولید را یک راهبرد برای تمام مجموعه‌های آستان قدس رضوی معرفی و اظهار کرد: در مجموعه آستان قدس رضوی باید تا می‌توانیم از محصولات داخلی استفاده کنیم، مگر در مواردی که محصول داخلی وجود ندارد یا پاسخگوی نیاز نیست.
وی با بیان اینکه برای آستان قدس رضوی کمک به تولید، به مراتب اولویت بالاتری از کسب سود و منافع اقتصادی دارد، اظهار کرد: حمایت جدی از شرکت‌های دانش بنیان که نیاز مردم را برطرف و استقلال کشور را تضمین می‌کنند، را وظیفه خود می‌دانیم.
حجت الاسلام والمسلمین مروی افزود: آستان قدس رضوی باید باشگاه جوانان نخبه و تحصیل کرده باشد، ما در کشاورزی، صنعت و داروسازی بسترهای بسیار خوبی داریم باید شرایط را برای کارهای پژوهشی، تحقیقاتی و اجرایی جوانان متخصص و نخبه فراهم کنیم، پژوهش و عمل باید در کنار یکدیگر در اینجا تحقق یابد.
وی خطاب به مدیران شرکت‌های اقتصادی آستان قدس رضوی گفت: باید بستری برای تربیت انسان‌هایی متخصص، متدین، انقلابی، با افکار نو و همچنین ریسک پذیر در شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای نوآور خود فراهم سازیم.

*  تفاوت میان نامگذاری سال «رونق تولید» با «جهش تولید»
تولیت آستان قدس رضوی در فراز دیگری از سخنان خود با اشاره به نام‌گذاری سال 99 به نام «جهش تولید» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، به بیان تفاوت آن با «رونق تولید» پرداخت و بیان کرد: تفاوت میان نامگذاری سال «رونق تولید» و «جهش تولید» تفاوت از جنس «حرکت» و «سرعت» است، این نامگذاری بدین معناست که روال‌های معمول و متعارف کنونی جوابگو نبوده و باید در نگرش فعلی تغییر ایجاد شود و با تلاشی بسیار مضاعف برای تحقق «جهش تولید» دوید.
وی جهش تولید را در سه حوزه «کمیت»، «کیفیت» و «تنوع» معرفی و تصریح کرد: برای تحقق جهش تولید به لحاظ کمی باید از ظرفیت‌های موجود به نحوی مطلوب در مسیر فرآوری محصولات، باارزش افزوده بالا استفاده کرد و باید از فناوری‌های پیشرفته و ظرفیت شرکت‌های دانش بنیاد برای جهش توأمان کمی و کیفی تولیدات بهره برد.
حجت الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به نیازهای فراوان و گوناگون کشور در عرصه‌های مختلف، اظهار کرد: جهش در تنوع تولید، می‌تواند سبب رفع نیازهای کشور شود.

نقش زنجیره تامین در جهش تولید

* تمام بخش‌های کشور باید نقش خود را برای تحقق شعار سال ایفا کنند
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: گرچه در سال «جهش تولید» بار سنگین و اصلی برعهده قوه مجریه است، اما تحقق این مهم نیازمند توجه قوه مقننه و حمایت قوه قضائیه نیز می‌باشد، تمام نهادها و بخش‌های حاکمیت باید در حوزه کار خود به تحقق این شعار رهبری جامعه عمل بپوشانند، مجلس با تصویب قوانین و حضور فعال و قوه قضاییه با برخورد با موانع رشد و تولید می‌توانند در تحقق شعار سال نقش ایفا کنند.
حجت الاسلام والمسلمین مروی گفت: ما باید همه تلاش خود را برای تحقق فرمایش رهبری که جهش تولید است به کارگیریم.

* موانع پیشروی تولید در کشور
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه «جهش تولید» باید بصورت گفتمان و مطالبه قالب کشور دربیاید، به موانع پیشروی تولید در کشور اشاره و ابراز کرد: متأسفانه بروکراسی اداری مانعی بزرگ بر سر راه تولید است و گاها سخت‌گیری‌های اداری برای صدور مجوزها بر مشکلات پیش روی تولید داخلی دامن می‌زند.
تولیت آستان قدس رضوی مسئله قاچاق کالا را از دیگر موانع جدی برای جهش تولید برشمرد و ابراز کرد: مبارزه با قاچاق کالا باید به مطالبه‌ای عمومی تبدیل شود و مسئولان امر در مجلس، قوه قضاییه و دولت بصورت جدی برای مبارزه با آن ورود پیدا کنند.
وی واردات بی‌رویه را مانع دیگری پیش روی تولید کشور دانست و اظهار کرد: عده‌ای از راه واردات بی‌رویه ثروت‌های بادآورده‌ای را کسب کرده‌اند و نمی‌توانند به راحتی از سودهای نجومی خود چشم پوشی و بپذیرند که تولید داخلی محقق شود.

* ضرورت مقابله با واردات بی‌رویه و دفاع از تولید ملی
حجت الاسلام والمسلمین مروی اذعان کرد: منافع ملی و پیشرفت کشور مقابله با واردات بی‌رویه و دفاع از تولید ملی را ایجاب می‌‎کند، کالاهایی که با کیفیت خوب در داخل تولید می‌شوند، نباید وارد کشور شوند و این امر باید به مطالبه‌ای عمومی مبدل شود.
وی عدم مدیریت صحیح نقدینگی را تورم‌زا و فساد آفرین خواند و اظهار کرد: اگر نقدینگی به سمت تولید هدایت شود، موجبات رشد و توسعه اقتصادی را فراهم می‌آورد و اگر وارد کارهای غیرمولد، دلالی و سفته بازی شود موجب تورم و فساد اقتصادی می‌شود، دولت با وضع مالیت‌های سنگین بر واسطه‌گری و دلالی‌بازی، می‌تواند کاری کند که این امور مقرون به صرفه نباشد.

* منزلت کار و تلاش از دیدگاه اسلام
حجت الاسلام والمسلمین مروی در بخش دیگری از بیانات خود، با اشاره به منزلت و اهمیت کار و تلاش از دیدگاه اسلام، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که دین مقدس اسلام روی آن تأکید بسیار دارد، تلاش و کوشش و فعالیت اقتصادی برای کسب روزی حلال است، پیامبر اکرم(ص) در روایتی، کسی که در عرصه اقتصادی کار می‌کند را همتراز مجاهد فی سبیل الله قرار می‌دهد.
وی با بیان اینکه تلاش‌های فعالان اقتصادی می‌تواند استقلال را برای جامعه اسلامی به ارمغان بیاورد، ابراز کرد: فعالیت‎های اقتصادی و صنعتی از منظر اسلام و معنویت بسیار ارزشمند بوده و تنها از دیدگاه مادی نباید به این فعالیت‌ها نگریست، خداوند در قرآن می‌فرماید «کفار نباید هیچگاه بر مسلمانان تسلط یابند» تسلط می‌تواند سیاسی، نظامی و اقتصادی باشد.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: اقتصاد یکی از مهمترین عرصه‌ها در تحقق استقلال و عزت برای جامعه است، زیرا جامعه‌ای می‌تواند استقلال سیاسی داشته باشد که از حیث اقتصادی مستقل باشد.
گفتنی است، در این جلسه از مدیران برگزیده حوزه تولید و نوآوری سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی در سال 98، تقدیر به عمل آمد.

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه